Drukāt

Baltkrievija aicināja tautiešus uz radošo stažēšanu

2016.gada 20.-26.novembrī Minskā notika baltkrievu ārzemju sabiedrisku organizāciju radošu kolektīvu vadītājiem rīkotās stažēšanās un meistarklases „Baltkrievu tradicionālās kultūras īpatnības baltkrievu ārzemju organizāciju darbības praksē”. Organizēja Nacionālo kultūru republikāņu centrs (NKRC) un ārzemju tautiešiem sabiedrisko attiecību biedrība “Radzima”, sadarbībā ar Baltkrievijas Republikas Kultūras ministriju.

  • Click to enlarge image 151216_01.jpg
  • Click to enlarge image 151216_02.jpg
  • Click to enlarge image 151216_03.jpg
  • Click to enlarge image 151216_04.jpg
  • Click to enlarge image 151216_05.jpg
  • Click to enlarge image 151216_06.jpg
  • Click to enlarge image 151216_07.jpg
  • Click to enlarge image 151216_08.jpg
  • Click to enlarge image 151216_09.jpg
  • Click to enlarge image 151216_10.jpg
  •  
View the embedded image gallery online at:
https://www.bkc.daugavpils.lv/lv/11-newsru/100-151216?print=1&tmpl=component#sigProId0bb27f1bfb

Pamatnodarbības notika Baltkrievijas valsts kultūras un mākslas universitātes bāzē. Stažēšanās atbrauca pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas, Moldovas, Armēnijas, Itālijas. Latviju pārstāvēja Daugavpils Baltkrievu kultūras centra metodiķe Marija Pometjko un kultūrizglītības biedrības „Uzdim” aktīva locekle Valentīna Lipinska. Kursu programma bija ļoti interesanta un pārpildīta. Grupa no 15 cilvēkiem katru dienu paaugstināja savas radošās meistarības līmeni lekcijās, semināros, praktiskajās nodarbībās, kurās mācēja izpildīt kaļadu, pavasara, kāzu un citu baltkrievu ieražu svētku dziesmas, apguva metodiku darbā ar dažādu vecuma folkloras kolektīviem un folkloras festivālu organizācijas un novadīšanas principus; piedalījāmies baltkrievu lelles talismana izgatavošanas, veco pūtēju instrumentu izstrādes un koka apgleznošanas meistarklasēs.

Ļoti produktīvas un aizraujošas bija praktiskās meistarklases kopā ar folkloras ansambli „Gramnici”, tautasdziesmu daiļrades katedras profesora, docenta Vladimira Zeneviča vadībā; dejas, mūzikas un dziesmu ansambļa „Talaka” un „Rame” meistarklases – docenta, kultūras zinātņu kandidāta Vjačeslaja Kalaceja vadībā, ansambļa „Etnasupolka” (vecākā pasniedzēja Tatjana Plodunova) u.c. Savukārt, Valsts kultūras universitātes pasniedzējs Mihails Kozenko ne tikai iepazīstināja ar baltkrievu ieražu deju teoriju un lekciku, bet arī praksē mācīja dejo „Baltkrievu polku”, „Mjadockuju polku”, „Ļavonihu”, „Križačok”, „Kahanačku” u.c. dejas. Visiem tā iepatikās nodarbības, ka nepamanīja, kā ir pagājis nodarbības laiks un dejoja līdz pat „septītajiem sviedriem”.

Papildus mācību nodarbībām, notika arī interesanti izbraukuma pasākumi:

-          Kopīgais mēģinājums kopā MAZ Kultūras pils tautas folkloras ansambli „Verbica” (mākslinieciskais vadītājs Aleksandrs Svirskis). Mēģinājums noritēja ļoti siltā, draudzīgajā atmosfērā;

-          Ekskursija uz Baltkrievijas Nacionālās Zinātņu akadēmijas senās baltkrievu kultūras muzeju, kuru izcili vadīja iestādes direktors Boriss Lazuka. Visiem ekskursantiem bija iespēja saskarties ar valsts vēsturi, pataustīt Slucku jostas, paklausīties senas dziesmas muzeja sienās, kuras izpildīja muzeja brīvprātīgie palīgi;

-          Ekskursija uz Visu Svēto Dievnamu, kura pārsteidza ar savu diženumu un atgādināja par to, ka tikai ar atmiņu par pagātni un cilvēku cienīšanu, kas nolika savu dzīvi uz gaišās nākotnes altāri ir dzīvs cilvēks;

-          Ekskursija pa izcilas Nacionālo akadēmisko Lielo operas un baleta teātra telpām, un

-          Protams, Minskas „pērles”, zinātnes dievnama – Nacionālās bibliotēkas apskate.

Tur arī notika sertifikātu pasniegšana par veiksmīgu kursu apguvi un stažēšanās noslēgums, domu apmaiņa, turpmāko plānu apspriedu, to starp iespēju piedalīties tādos kursos un III pasaules baltkrievu mākslas festivālā, par kuru stāstīja NKRC direktore Olga Antonenko un Kultūras ministrijas speciālists Oļegs Skorina.

Pēc folkoperas „Advečnaja pesņa”, pēc Jankas Kupalas lugas noskatīšanos Baltkrievu dramaturģijas Republikāņu teātrī daudzi gāja ar asaras acīs, kā arī tikšanās ar aktieru trupu pēc izrādes atstāja ļoti lielu iespaidu.

Stažēšanās nedēļa viesmīlīgajā Baltkrievijas galvaspilsētas Minskā pagāja kā viena diena. Visi grupas biedri sadraudzējās tik īsā laikā, ka negribēja šķirties, mainījās ar suvenīriem, adresēm un vizītkartēm, teica „uz tikšanos” nākamajos kursos un festivālos tik sirdij tuvajā un dzimtajā Baltkrievijā. Kā uzsver BKC metodiķe Marija Pometjko, kvalifikācijas paaugstināšana tādās kultūras iestādes etniskajā dzimtenē ir ļoti nepieciešama un svarīga, kas sekmēs baltkrievu diasporas darba kvalitātes uzlabošanu, baltkrievu kultūras popularizēšanu Latvijā un nostiprinās divu valstu kultūras saiknes.

Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs izsaka dziļu pateicību par iespēju iziet radošās stažēšanās Minskā: Baltkrievijas Republikas vēstniecībai Latvijā, Baltkrievijas Republikas Kultūras ministrijai, Valsts kultūras iestādei „Nacionālo kultūru Republikāņu centrs”, Baltkrievu ārzemju tautiešiem sabiedrisko attiecību biedrībai “Radzima”

Informāciju sagatavoja:

Baltkrievu kultūras centrs,

Marija Pometjko,BKC metodiķe,

t. 654 24695, 29811969, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., www.bkc.daugavpils.lv

Daugavpils, Smilšu iela 92,

Kultūras pils, 3.stāvs, 305.-306.kab.