Skolēni iepazinās ar baltkrievu svētkiem “Bagač”
Drukāt

Skolēni iepazinās ar baltkrievu svētkiem “Bagač”

Rudens ir visilgāk gaidītais lauksaimnieku laiks, kad no laukiem novāc graudaugus, dārzeņus un augļus, sēnes, ogas, riekstus; bet Bagač – vieni no pirmajiem rudens baltkrievu svētkiem. 2017.gada 26.septembrī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs (BKC) pulcēja Daugavpils 3. vidusskolas audzēkņus, lai iepazīstinātu ar baltkrievu tradīcionālajiem svētkiem.

Bagač – baltkrievu tradīcionālie svētki, veltīti ražas novākšanai un rudens ekvinokcijas dienām. Tajā ir daudz interesantu paražu, dziesmu, prieka no tā, ka noslēdzās liels un smags darbs, kā arī skumjas, ka tuvojas ziema ar savām grūtībām.

Bagač – ir grozs ar rudziem, kura centrā stāv svece (svece ir saules simbols, rudzi – ražas simbols). Šiem svētkiem rudzus nesa visi ciemata iedzīvotāji. Mājā, kur atradās Bagač, aicināja priestieri, pēc rudzu groza ar sveci svētīšanas, iedzīvotāju pavadībā to nesa pa visu ciemu, un vēlāk nāca pie tās mājas, kur visu nākamo gadu stāvēs Bagač. Graudus grozā vāca no pirmā Zažinku kūļa, bet sveci lika Dožinku dziesmu pavadībā. Saskaņā ar pazīmēm, Bagač ienesa ģimenē labklājību, saskaņu ģimenē, mājas lopu auglību.

Par to visu, kā arī par citām baltkrievu tradīcijām un paražām, par tradīcionālo baltkrievu dekoratīvi lietišķās mākslas veidu – vicinanku (papīra aplikācija), pastāstīja BKC metodiķe Marija Pometjko, atzīmējot to, ka septembris baltkrieviem, pēc senām tradīcijām, ir cieši saistīts ar lauksaimnieciskajiem svētkiem, kuros ir savīti kopā kristiešu, pagānisma un tautas tradīcijas un paražas. Kultūras pasākumu organizatore Irina Apeināne novadīja ekskursiju pa Baltkrievu māju, pastāstīja par Daugavpils baltkrieviem, par bibliotēku un fotoizstādi, iepazīstināja bērnus ar ekspozīciju “Baltkrievu nams”.

Tālāk bērni ar lielu prieku un azartu veidoja vicinanku: no papīra uz krāsainās atklātnes līmēja ezīti, ābolu vai bumbieru, kolorēja, minēja mīklas baltkrievu valodā un par pareizo atbildi saņēma saldo cienastu no salmu lādes. Izglītojošā spēles nodarbība noslēdzās ar tradīcionālo tējas dzeršanu un fotografēšanu. Paštaisīto atklātni, kā arī pozitīvus iespaidus bērni un skolotāji aiznesa līdzi, teicot tikko iemācītos baltkrievu vārdus “да пабачэння” un “да сустрэчы” (uz redzēšanos un uz tikšanos).

Informāciju sagatavoja:
Baltkrievu kultūras centrs